Svědící pupínky mezi prsty a ekzém

svedive

foto: Luke Saagi

Dotaz paní Aneta
Dobrý den, Obracím se na Vás s prosbou. Kolem Vánoc se mi na ruce objevila dvě suchá místa mezi prsty (v zimě mám suché ruce, tak mi to nepřišlo nijak zvláštní). Bohužel se to začalo zhoršovat a později vznikla vyrážka s pupínky (která se mi rozšiřuje mezi prsty). Všimla jsem si, že mi vadí kontakt s vodou a mýdlem (ruka poté pálí a svědí. Doktor mi dal mast s kortikoidy, kterou jsem po 5ti dnech přestala užívat (na doporučení lékaře), ale suchá místa mám pořád a začínají opět svědit. Omlouvám se za rozsáhlý popis, budu ráda za Vaši radu. Přeji hezký den.

Odpověď Magda Síbková
řekl Vám lékař o jaký typ ekzému se jedná? Podle popisu bych to klidně typovala na kontaktní ekzém. Jeho spouštěčem jsou nejčastěji chemické látky v kosmetice. Nejčastěji jím trpí kosmetičky, úplně nejvíce kadeřnice, případně uklízečky, pracovníci v archivech nebo nemocnicích a celkem kdokoliv, kdo častěji přijde do styku s častým mytím rukou, chemickými látkami nebo desinfekcemi. Zkuste tedy promyslet, jestli by to mohlo sedět… Osobně bych v první řadě sáhla po změně mýdla. Dovedu si představit mýdlo bez jakékoliv (i přírodní) vůně. Syntetické parfemace bývají nejčastější příčinou a pokud je pokožka rozdrážděná v akutním stavu, tak by bylo dobré se vyhnout i dalším „podnětům“. Navrhuji např. Tekuté mýdlo NO PARFUME BIO, 380 ml, Urtekram nebo Mýdlo bez parfemace BIO – řada BEZ PARFEMACE, 100 ml, Urtekram
Případně by se do toho tekutého mýdla dalo přikápnout cca 15 kapek čisté levandulové silice, která by plnila i svou lehce antiseptickou funkci a především funkci zklidňující. Dále pokud je aktuálně pokožka výrazně svědící, tak je dobré dát si na umyvadlo lahvičku s naředěným jablečným octem. Ideálně 3 čajové lžičky na cca 200 ml vody. Vodou pak po mytí ruce opláchnout. Jakmile pokožka přestane svědět, tak s jablečným octem přestat. Promazávala bych touto mastí: KONOPKA MAST – promaštující, hojivá, 75 ml, Cannaderm vždy na mokro. Na noc pak několikrát v týdnu ošetřit Tamanu olejem.
Vnitřně by bylo možné podpořit hojení především užíváním dýňového oleje (1 čajová lžička 2x denně) Na nějaké větší očisty není zima příliš vhodným obdobím. Na jaře – v březnu – by stálo za zvážení sestavit jaterní očistu, která pomůže tělu lépe reagovat na alergenní podněty.

Všechny aktuálně publikované články a mnoho dalšího kolem naší práce můžete dostávat i do své emailové schránky. Odběr možný ZDE.