Avokádový olej a jeho anti-age účinek potvrzený studiemi

Účinky avokádového oleje na tvorbu kolagenufoto: j.a.woodhouse

Jedno z tajemství luxusní kosmetiky Antipodes.

Možná už jste zaznamenali nevídaný úspěch kosmetiky Antipodes. Co určitě stojí za zmínku v souvislosti s jejich recepturami, je kromě jiného i to, že většina jejich základů stojí na avokádovém oleji. No a ten má prokazatelně báječné účinky, co se týká tvorby kolagenu v pleti.

Jak vůbec funguje kolagen a co způsobuje?

Když si představíte opravdovou esenci mládí – na pohled i na dotek, pak za ní stojí kolagen. Vypíná kůži, zajišťuje její správnou vlhkost a pružnost, prostě naše smysly i lékařská měření se shodují, že viditelně a měřitelně omlazuje. Na kolagenu závisí, jak mladě budeme vypadat.
Kolagen je v těle přítomen přirozeně a jeho vlákna ovlivňují mnohé procesy v naší pokožce a v tkáních celkově. Kolegen tělo často používá i jako „výplň – stavební materiál“ při různých poškozeních tkání. S věkem však kvalita kolagenu a jeho množství v těle klesá. Dobrou zprávou je, že tělu můžeme pomáhat kolagen udržet a především i znovu tvořit.

Co podpoří tvorbu kolagenu?

  1. Polyfenoly – Polyfenoly chrání kolagen. Zelený čaj je bohatým zdrojem antioxidantů zvaných polyfenoly. Těch lze užít v boji s cukrovkou, inzulinovou rezistencí, zánětlivými onemocněními a onemocněními srdce a cév. To potvrzují následující studie (1,2,3)
    Touto ochranou skrze polyfenoly lze podpořit mladistvý vzhled kůže a oddálit tak známky stárnutí.
  2. Pokud netrváte striktně na rostlinné stravě, tak velmi prospěšná je i konzumace domácího pomalu připraveného vývaru z kostí. Přidáním malého množství kyselin (například ocet nebo citron) zvýšíme účinnost uvolnění kolagenu do tekutiny. Tento způsob přípravy vývaru a jeho prospěšnost je hojně využívaná například v Japonsku, kde se k přípravě využívají převážně ryby.
  3. Určitě se dá doporučit i příjem čistého kolagenu v podobě doplňků stravy. Vybírejte však vždy ty, které jsou skutečně čisté. Nápoje plné aromat a sladidel to být opravdu nemusí.
  4. Zajímavý vliv na tvorbu kolagenu má i síra, vitamín C nebo Omega 3 a 6. Tedy koupelemi s obsahem síry (například Ajurvédská koupelová sůl), konzumací potravin bohatých na vitamín C a konzumací konopného nebo rybího oleje opravdu nemáte co zkazit. Což potvrzují některé studie a lékařské publikace (1, 2,).

Co naopak kolagenu škodí?

Zvýšená hladina krevního cukru. Nadměrný příjem cukru obecně a také nedostatek fyzické aktivity. Více se můžete dozvědět v této studii.

Zpět k avokádovému oleji.

Je vědecky prokázáno, že avokádový olej až o 59 % zvyšuje tvorbu kolagenu v kožních buňkách (Independent Blind Study In-Vitro Scientific Investigation into the Effects of Antipodes Products on the Production of Type I Collagen in Human Skin Fibroblast Cells in Culture, Concentration of 0.1mg/ml (2009)).
Zajímavá zjištění má také tato studie: Effect of semisolid formulation of persea americana mill (avocado) oil on wound healing in rats. Kde se shrnutí studie vyplývá – cituji: „Avokádový olej může podporovat zvýšenou syntézu kolagenu a snížený počet zánětlivých buněk během procesu hojení ran, a může být tedy považován za novou možnost léčby kožních ran.“

Smaragdově zelený (působením světla však hnědnoucí, což je přirozené a není na závadu) olej extrahovaný z plodů avokáda napomáhá hydrataci pokožky a udržuje povrch kůže krásně vláčný. Avokádový olej obsahuje látku zvanou sterolin, přírodní steroid, který spouští produkci kolagenu, který je nezbytný pro ochranu kůže před vráskami, jemnými liniemi a stárnutím pleti.
Díky vysokým koncentracím rostlinných sloučenin zvaných fytosteroly hraje avokádový olej roli v omlazení unavené a namáhané pokožky a pomáhá snižovat zánět.

Avokádový olej z mého pohledu.

Je mimořádně vhodný jak na pleť, tak na celé tělo. Vynikající jsou z něj třeba také zábaly nohou a rukou. Je středně hustý a dobře se s ním pracuje. Ráda jej míchám s dalšími oleji. Pro anti-age efekt jej používám s jemným a lehkým mokřadkovým olejem, který má zase ještě další báječné vlastnosti v péči o pokožku. Můj úplně nejosvědčenější postup pro péči o pleť (mám suchou, citlivou pleť po dvou dětech).

  1. Kvalitní vyčištění (aktuálně už potřetí za sebou používám dokonalou termální micelární vodu Jonazc REHydrate – pro všechny typy pleti).
  2. Dočištění – květová voda bez alkoholu (nejraději používám růžovou vodu od Nobilis Tilia nebo od Purity Vision).
  3. Aloe vera gel od Urtekramu nebo Hyaluronové sérum Nobilis Tilia.
  4. Kombinace avokádového a mokřadkového oleje. Poměr od oka cca 1:1

Pokud chci zvýšit spíše zdravotní aspekt a potřebuji uplatnit avízovaný protizánětlivý efekt, tak použiju místo mokřadkového oleje tamanu olej. O jeho vlastnostech se můžete více dočíst v tomto mém článku ZDE.

Přírodě zdar! :-)

Magda