Pozdravy


foto: Swallowtail Garden Seeds

Naši drazí zákazníci, přátelé a fanouškové.

Před Vánocemi jsem Vám slíbila, že Vás budu blíže informovat o důvodech ukončení (nebo přerušení) naší činnosti. Důvody jsou ve skutečnosti dva a oba jsou dosti pádné. 

Prvním a nejdůležitějším důvodem je to, že Vám jako bylinářka a zároveň prodejce nemohu o bylinách již vůbec nic říci, napsat nebo jakkoliv sdělit. Tedy nemohu dělat svou práci. Komplexně zpracovaná realita toho, jak funguje nařízení o zdravotních tvrzeních v praxi, je k pročtení v článku Nařízení o zdravotních tvrzeních u bylin v praxi bylináře.

Druhým a neméně důležitým důvodem jsou nové (2018) algoritmy Googlu. Tomuto tématu budou rozumět především ti z Vás, kteří se věnují IT, marketingu, copywritingu nebo SEO. Jedná se o to, že Google v posledních letech začal aplikovat nová kriteria na hodnocení obsahu, který se týká např. zdraví. Aby Google vyhodnotil stránku jako relevantní je nyní u těchto témat mj. důležité, aby byl autor podle Googlu patřičně obecně uznávanou autoritou v oboru. Pokud tedy máme na webu témata týkající se zdraví a nemáme lékařský titul, je to z hlediska Googlu špatně, protože vyhledávač si kvalitu autora hodnotí podle vlastních kriterií. Zaznamenávali jsme tedy postupný odliv přirozené (organic) návštěvnosti. A nejsme v tom sami. Aktuálně medializovaný případ je o to smutnější, že jeho obětí je autor erudovaný, který má své znalosti podložené patřičným titulem: Důvěryhodný web o očkování po letech končí. ‚Kvůli Googlu se stal pro čtenáře neviditelný,‘ tvrdí autor.

Obě věci nás trápí nejen proto, že nás donutily přestat dělat práci, která nám dávala smysl, která nás těšila a poctivě živila, ale také protože je považujeme za hodné zamyšlení. 

Není naše vyspělá civilizace tak daleko, že si mohou soukromé firmy dovolit selekci toho, co si pouštíme do našeho vědomí? Nežijeme jako společnost ve falešném pocitu svobody? Není naše rozhodovací schopnost zásadně ovlivňována tím, jaké informace se k nám dostanou (možná dostat mají) a jaké se k nám prostě nedostanou (možná dostat nemají)?
 
Budu ráda, když si jako lidé budeme klást tyto a podobné otázky a nespokojíme se s první odpovědí, která nám vystřelí z hlavy ven. Pojďme více na hloubku. Nespokojme se s černobílým viděním světa. Nespokojme se s tím, že pravda je jen na napravo nebo nalevo, na západě nebo na východě. Ptejme se, učme se a stavme na tom, co je nadčasové, co dosáhne i za horizont nyní hmatatelného a viditelného. Na věčnost si s sebou vezmeme to, co jsme z lásky rozdali a ne to, co jsme si, kdy mysleli. Pro začátek doporučuji Vaší pozornosti například tyto moc hezké přednášky. Berte je jako drobný střípek do mozaiky Vaší vlastní životní zkušenosti.
 
Byliny pohledem MUDr. Karola Miky, překrásného člověka a moudrého lékaře. Vřele doporučuji také jeho knihu Fytoterapie perem lékaře.

O svobodné vůli v přednášce Doc. MUDr. Vladimíra Komárka, CSc.:

Mozek pohledem MUDr. Martina Stránského:

Co se týče témat, která nás na začátku propojily, to jest přírodní léčba, přírodní péče o sebe i naše blízké, etické chování ke svému tělu i přírodě, nesmírně doufám, že se nějakým způsobem budu moci alespoň střípku toho, co jsem pro Vás dělala, věnovat v nějaké formě dál. 

Ráda se s Vámi budu dál dělit o své poznatky a věřím, že Vám budou k užitku.

S pozdravem a srdečným přáním všeho dobrého Vaše
Magda Síbková z Cestaprirody.cz