Ajurvédské vlasové oleje? Přírodní? Jak kdy.


foto: EladeManu

Asi každý z nás považuje své vlasy za korunu své krásy a každý si je dle svých možností a dle své genetické výbavy hýčká, jak nejlépe umí. ​

Pokud raději saháte po přírodní než po konvenční kosmetice a raději zajdete do bylinářství než do lékárny, tak právě Vám je věnován tento malý článek.

Proč masáže a olejové zábaly vlasů?

Nedílnou součástí péče o vlasy jsou i olejové zábaly a masáže pokožky hlavy. K vlasovým cibulkám se tak má dostat maximum možných živin. Pokožka se má prokrvit, aktivovat a cibulkám tak dodat vše potřebné k jejich správné práci. Masáž kvalitními rostlinnými oleji může také pomoci regulovat zvýšenou tvorbu kožního mazu. Obzvlášť ve chvíli, kdy je pokožka hlavy často přesušována chemickým barvením, šampony se silným pěněním (agresivní tenzidy v konvenčních šamponech) nebo i přesušení vlivem používání šamponů na mastné vlasy.

Složení je základ. Čtěte!

K účelu zábalů i masáží se v různých „BIO“ krámcích nabízí nepřeberné množství různých vlasových olejů. Hodně z nich se pyšní označením „ajurvédský“. V dobré víře popadnete lahvičku s vidinou tisícileté bylinářské tradice a složení možná zůstalo nepovšimnuto. Pod heslem „Důvěřuj, ale prověřuj“ by nám oči měly sjet na složení, pokud možno vždy.

Co můžeme najít v takových pseudo ajurvédských vlasových olejích? Začínáme ropou, pokračujeme ropou (tekutý parafín, minerální oleje atd.), parfemace syntetická a většinou dost levně nechutná, pár výtažků z bylin (ovšem o kvalitě bylin, o jejich původu, pěstování a také o jejich extrakci se nedozvíme nic). Nezřídka najdeme konzervanty, kterých se štítí už i konvenční kosmetika.
Pokud na eshopu nenajdete kompletní složení (seznam bylin opravdu není kompletní složení), tak se nákupu raději vyhněte nebo si složení vyžádejte u prodejce. Kdo složení nepíše na stránky, většinou se má za co stydět. Kdyby se nestyděl, tak se s ním velmi rád pochlubí.

A teď ta dobrá zpráva.

Dají se najít i čestné výjimky. No a ty máme samozřejmě my :-) K našemu vybranému teamu ajurvédských vlasových olejů přibyl vlasový olej od firmy Tarika, která má ve světě ajurvédy opravdový zvuk. Každý, kdo vyzkoušel jejich nepřekonatelný masko-peeling Mysteribath, každý komu s pletí pomohla Tarika Akné a každý, kdo miluje jejich olej na dásně, nebo kdo poznal účinky jejich pleťových olejů (i mezi nimi jsou dvě novinky – s Kadidlem a se Santalem) může podepsat, že jejich věci jsou autenticky přírodní a vysoce účinné. Žádné převoněné hraní si na Indii. Prostě opravdové bylinné receptury.

Konkrétně?

NOVINKA Revitalizující vlasový olej, 50 ml, Tarika

Hlavní bylinné složky:

  • ​Eclipta alba – označuje se jako „vládce vlasů“. Označuje totiž účinky této byliny na růst a kvalitu vlasů.
  • Amla/Embelica – díky vysokému obsahu vitamínu C, ale i dalším cenným látkám zahlazuje strukturu vlasu. Pasta z tohoto prášku pomáhá hojit strukturu vlasů a vyživovat je. Stimuluje vlasové kořínky a podporují růst vlasů. Zabraňuje infekci pokožky hlavy, vyživuje každý vlas a podporuje prokrvení vlasových cibulek. Tímto účinkem zabraňuje předčasnému šedivění vlasů.
  • Terminalia chebula – má velmi positivní vliv na pokožku hlavy.
  • Terminalia belerica – podporuje růst vlasů.
  • Sarsaparilla – Hemidesmus indicus – zlepšuje chronická onemocnění kůže, má protizánětlivé působení, obnovuje normální funkce, tonizuje, posiluje.
  • Nard pravý – Nardostachys jatamansi – působí jako protivráskový činitel, podporuje elasticitu kůže, eliminuje maštění pleti, brání rozvoji infekcí a pokožku celkově regeneruje. Zlepšuje stav vlasů, napomáhá zabraňovat jejich vypadávání a šedivění, působí protizánětlivě.

Nosným oleje je klasický sezamový olej.

 

KLASIKA AMLA – ajurvédský vlasový olej – regenerace všech typů vlasů, 100 ml, Siddhalepa

Volila bych jej především pro regeneraci struktury vlasů.

Složení: Cocos Nucifera Oil, Phyllanthus emblica powder, Indigofera tinctoria Leaf Ext, Acronychia pedunculata Ext, Adenanthera pavonia

  • Phyllanthus emblica – Amla – díky vysokému obsahu vitamínu C, ale i dalším cenným látkám zahlazuje strukturu vlasu. Pasta z tohoto prášku pomáhá uhlazovat strukturu vlasů a vyživovat je. Stimuluje vlasové kořínky a podporují růst vlasů. Zabraňuje infekci pokožky hlavy, vyživuje každý vlas a podporuje prokrvení vlasových cibulek. Tímto účinkem zabraňuje předčasnému šedivění vlasů.
  • Acronychia pedunculata – tradiční kosmetická bylina Srí Lanky používaná zejména ve vlasové kosmetice.
  • Adenanthera pavonia – tradiční kosmetická bylina Srí Lanky používaná zejména ve vlasové kosmetice.

Zásadní výrobky od ajurvédské farmaceutické firmy, která pracuje s tradičními velmi poctivě vyrobenými bylinnými produkty. Každý, kdo již měl možnost setkat se s výrobky této firmy ví, že může čekat tu nejvyšší kvalitu a účinnost.

KLASIKA Ayur Oil 25 Neelayadi – vlasy, pokožky hlavy, šedivění, lupy, bolesti hlavy, 220 ml, Siddhalepa

Ayur Oil25 Neelayadi na hlavu a vlasy obsahuje drahocenné výtažky léčivých bylin a olejů, které stimulují růst vlasů a ochraňují vlasovou pokožku před kožními problémy. Zabraňuje výskyt lupům, padání a lámavost vlasů. Udržuje vlasy zdravé, obnovuje lesk vlasů a minimalizuje šedivění. Neelayadi ajurvédský bylinný olej působí příznivě proti bolestem hlavy, ramen a šíje.

Nosným olejem je kokosový olej.

Olej není vhodný pro velmi světlé nebo dokonce odbarvené vlasy. Díky tomu, že tam nenacpali žádné syntetické parfemace je vůně oleje poněkud „bylinná“. Nezvyklou vůni rostlin však bohatě předčí jejich účinek.

Díky za Vaši pozornost a pokud chcete dostávat naše články a další informace o přírodní kosmetice do Vašeho mailu. Můžete se přihlásit k odběru ZDE.

Zdravím a těším se příště!

Magda Síbková