Pigmentové skvrny, stařecké skvrny – jejich prevence i odstranění

Řadu let se u zákaznic a zákazníků setkávám s problémem pigmentových skvrn (nebo stařeckých či jaterních skvrn).

Moje rada směřuje především k prevenci skvrn.

Skvrny totiž způsobuje například UV záření, ale jen tehdy, pokud jsou buňky nedostatečně chráněny pomocí antioxidantů. Když je přísun antioxidantů do buněk nízký a UV záření dlouhodobé, tak se v buňkách hromadí škodliviny, volné radikály a toxiny. Důležité je proto nejen dostatečně a pravidelně zásobovat tělo i pokožku antioxidanty, ale také dbát na to, aby se v těle dobře vstřebávaly (pečovat o střeva – strava bohatá na vlákninu, zásaditý jídelníček, probiotika).

Sluneční záření však zdaleka není jediným důvodem tvorby pigmentových skvrn.

Mezi známé faktory, které vyvolávají vznik volných radikálů a oxidačního stresu patří (Zdroj):

 • Znečištění vzduchu.
 • Kouření cigaret.
 • Konzumace alkoholu.
 • Toxiny a škodlivé látky přijímané v potravě.
 • Vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie).
 • Konzumace velkého množství polynenasycených mastných kyselin.
 • Záření, včetně nadměrného slunění.
 • Bakteriální, houbové i virové infekce.
 • Nedostatek kyslíku v organizmu (medicínsky hypoxie).
 • Příliš mnoho kyslíku v organizmu (medicínsky hyperoxie).
 • Intenzivní a dlouho trvající cvičení, při kterém dochází k poškození tkání.
 • Nedostatek antioxidantů.

 

Co tedy dělat konkrétně?

Konzumovat stravu bohatou na antioxidanty.

Vždy dávejte přednost kvalitním potravinám ideálně v BIO kvalitě, pokud možno místním a sezónním.

Z potravin bohatých na antioxidanty mohu jmenovat například: kysané zelí, mrkev, bobuloviny, acai plody, dýňová semínka (organicky vázaný zinek), rakytníková šťáva, zelený čaj, červené hroznové šťávy, goji neboli kustovnice plody, většina ovoce, většina zeleniny. Z bylin – rozmarýn, máta peprná, tulsi, šalvěj, tymián, oregano.

Využít kvalitních doplňků stravy, které podpoří vstřebávání živin.
Vřele doporučuji právě u pigmentových skvrn doplněk Kurkuma + BioPerine. Významně zvýší využitelnost vitamínů, minerálů a stopových prvků ze stravy.
Dalším dokonalým pomocníkem je rakytníkový olej, a to jak vnitřně, tak ředěný i zevně.
Stran klasických doplňků stravy bych doporučila sáhnout po kvalitním Koenzymu Q10. Vždy však dbejte na to, aby byl v kombinaci s vitamín E. Ten je prospěšný jak pro Vás, tak zejména pro stabilitu Koenzymu Q10 a zachování jeho dobrých vlastností.

Chránit pokožku před nadměrným slunečním zářením.
Schválně píši nadměrným. Sluníčko potřebujeme, ale je potřeba znát míru. Pleť obličeje v létě můžete chránit i vhodným kloboukem. Z kosmetických přípravků sahejte po produktech, které pokožku nezatěžují chemickými UV filtry. Mezi přírodními produkty s UV ochrannou je již dnes velký výběr. Od každodenní dekorativní kosmetiky (make-upy, BB krémy) až po klasické opalováky. I kvalita přírodních minerálních filtrů jde postupně nahoru například u značky ECO Cosmetics se nemusíte bát bílé pokožky po nanesení.

Dají se již vzniklé skvrny přírodně odstranit?

Ano, ale!
Prosím dávejte si pozor na rady typu zesvětlující nebo bělící krémy. Většina z nich nejsou vůbec přírodní a mohou obsahovat řadu nebezpečných látek. Další slepou uličkou jsou rady typu ocet, citron. Nejenže efekt by se dostavil nejdříve za cca 3 měsíce, ale mnohem dříve by se mohli dostavit kožní potíže způsobené narušením pH pokožky. Například jablečný ocet je obecně velmi užitečná věc, ale je nutné jej používat vždy ředěný a po omezenou dobu (při kvasinkách, svědění pokožky, mokvajících rankách, kožních plísních). „Bělení“ octem je skutečně blud.

Smysl dávají přírodní peelingy a produkty bohaté na antioxidanty.

Peelingy
Kromě toho, že odstraní již neaktivní část pokožky, tak zvýší prokrvení místa a tedy i přísun živin a odplavení škodlivin.
Velmi jemný a zároveň účinný peeling s řadou dalších pěstících výhod je namletá bylinná směs Mysteribath. Jde o tradiční indický produkt s okamžitými viditelnými účinky na pleť.
Pokud dáváte přednost moderní klasice, tak doporučuji:
Pro pleť Peelingová maska RHASSOUL – pro všechny typy pleti.
Pro tělo Vyhlazující sprchový peeling – proti celulitidě a striím, zpevňující s obsahem zeleného čaje a zelené kávy.
Peeling používejte maximálně 1x týdně.

Pleťová kosmetika bohatá na antioxidanty
Mokřadkový olej, vynikající lehký olej. Používejte jej na mokrou, vyčištěnou pleť. Pro zvýšení efektu můžete přidat rakytníkový olej (do 20 ml mokřadkového oleje max. 5 kapek rakytníkového oleje 100% – ne macerátu). Projasňující krém TILIA, skvělý krém, který je po všech stránkách pěstící, ale navíc má výrazné antioxidační účinky. Jako doplněk ke kosmetice může sloužit Sérum ŠALVĚJ, které ale není vhodné pro velmi citlivou pleť. Vhodná je i přírodní kosmetika s obsahem vitamínu C, třeba od Avalon Organics.

Tělová kosmetika bohatá na antioxidanty
Olivový olej extra panenský – obsahuje zdraví prospěšné nenasycené mastné kyseliny a také přírodní antioxidanty jako tokoferoly, karotenoidy, steroly a fenolové sloučeniny (oleuropein, hydroxytyrosol, tyrosol). Všechny tyto látky vykazují významné antioxidační účinky (Zdroj). Znovu však zmíním mokřadkový a rakytníkový olej (výše). Mohou být smíchány právě s olivovým olejem (poměr – olivový olej 100 ml : mokřadkový olej 20 ml : rakytníkový olej 20 kapek). Tělový olej používejte na mokrou pokožku. Doporučit mohu také kosmetické produkty obohacené o Koenzym Q10, který také patří mezi antioxidanty. Například Tělový olej Levandule BIO nebo Zpevňující tělové mléko Q10 nebo Basis sensitiv – Krém na ruce Q 10.

Co radí naši zákazníci?

Upřímně mne překvapila například tato recenze na Neem powder: „Dlouho se trápím s pigmentovými skvrnami na obličeji, podle dermatoložky dost rozsáhlými. Vyzkoušela jsem a utratila jsem tisíce za bělící krémy, výsledek chabý. Zkusila jsem Neem, spíš jen tak, ze zajímavosti, neboť na vlasy používám Shikakai i Amlu. No a výsledek je naprosto ohromující, po 14 dnech pleťových masek z Neemu aplikovaných obden, není po skvrnách téměř ani památky! Jsem úplně ohromená a Neem používám dál!“

Za zmínku stojí i tato zkušenost:
„Mimochodem už asi 2 roky používám 24 krém od Canadermu, který jste mi doporučila a zmizely mi pigmentované skvrny na tvářích a lícních kostech. I jinak je ten krém úžasný, ale tenhle účinek je navíc a nikde se o něm, myslím, nepíše.“

Věřím, že pro Vás budou rady užitečné a těším se zase příště.
Magda Síbková

foto: Cristian Bortes