Akutní lupénka (kapkovitá – gutátní psoriáza) + streptokok. Přírodní řešení při kojení.

4. díl seriálu – Z NAŠÍ PORADNY

lupenka

foto: chiarashine

Dotaz od Šárky
Dobrý den, narazila jsem náhodou na Vaše stránky a ráda bych poprosila o radu a pomoc. Začátkem prosince jsem prodělala streptokokovou infekci (bohužel neléčeno, myslela jsem, že je to běžné nachlazení, po necelém měsíci z výtěru z krku zjištěn streptokok, přeléčeno antibiotiky), koncem prosince jsem se začala osypávat drobnými pupínky, postupně se zvětšovaly a objevovalo se jich větší množství. Na kožním mi bylo řečeno, že je to gutátní psoriaza, spuštěná právě tou streptokokovou infekcí. Nasadili mi kortikoidy, mám k nim odpor, mažu je jen na obličej, abych vůbec mohla nějak fungovat a chodit mezi lidi. Myslíte, že byste mi mohla něco doporučit? Možná je i „problém“ to, že stále kojím své třetí dítě (9m). Děkuji za odpověď. S pozdravem Šárka

Odpověď Magda Síbková
Dobrý den, rozumím. Osobně bych v první řadě přeléčila znovu toho streptokoka, protože Vás mohu ujistit, že klasická antibiotika infekci pouze na nějakou dobu potlačí a při prvním oslabení to bude zpět. Tedy na toto téma doporučuji 2 měsíce bez přestávky užívat Lichořeřišnici.
Při kojení nijak nevadí. Naopak je určitá možnost, že se účinné látky dostanou i k miminku a tím snížíte riziko přenosu. K té lupénce. Počkala bych co udělá ta Lichořeřišnice. Většina bylin, které by byly normálně na lupénku vhodné, jsou při kojení problematické zejména pro svůj detoxikační účinek a čištění je během kojení nežádoucí. Jedinou výjimkou by mohlo být vnitřní užívání konopného oleje, s kterým jsou docela slušné zkušenosti (spíše u ekzematiků, ale i u pár lupenkářů). Denně byste brala 2 polévkové lžíce. Pozitivní zpráva je, že konopný olej by byl velmi prospěšný i pro miminko a jeho vývoj mozku díky Omega 3 a 6 v ideálním poměru.
Zevně mohu doporučit:
Promazávat taktéž konopným oleje a to na mokrou pokožku ideálně v kombinaci konopného a tamanu oleje v kombinaci 2:1
+ 2x týdně potřít celé tělo maskou z nimbového prášku.
Na mytí mýdlo s neemem a aloe.

Odpověď Šárka
Jak píšete, z bylin mám strach, právě kvůli tomu detox účinku a vlivu na kojení. I když detox by myslím pomohl na lupenku nejvíc… Je možné při zánětech dýchacích cest podat lichořeřišnici i dětem? (tahají ze školky každou chvíli něco…) Ad konopný olej, je možné ho podomácku vyrobit? Samotné dvě polévkové lžíce nezvládnu, je možné přidat do jídla? Salátu? Co se týče promazávání, nemám klasickou lupenku (lokty, kolena…), ale nějakou akutní, tj. „rozprsklé“ flíčky po celém těle, takže toto promazávat, resp. jen ty fleky, to nezvládám. Lze promazávat tím poměrem konopný olej + tamanu olej celé tělo? Ještě poprosím, čím mýt hlavu? Mám pocit, že lupenku mám i ve vlasech, zatím ne moc, ale je tam. A také čím mýt a mazat obličej? Co makeup? Omlouvám se za tolik dotazů, nikdy jsem s pletí neměla sebemenší problém, tak mě toto docela vykolejilo :-( A co mě tedy štve, že dva kožní lékaři mě prakticky vyhodili jen s mastí s kortikoidy :-( Je tedy fakt, že s kojící matkou toho asi moc nezmůžou.

Odpověď Magda Síbková
Konopný olej podomácku vyrobit nelze. Lisuje se ze semen vysokým tlakem. Můžete jej konzumovat jakkoliv zastudena. Pomazánky, na pečivo, do pokrmů, které mají méně než 40°C. Lichořeřišnici určitě doporučuji. To, že je infekce v tuto chvíli stáhnutá neznamená, že se po pár týdnech až měsících neobjeví znovu. Můžete ji dávat i dětem a to od 3 let. Dávkuji 1 kapku na kg hmotnosti rozdělit do dvou dávek denně. Oleji můžete mazat celé tělo. Po sprše na mokrou pokožku. Na noc použijte i na obličej místo krému. Kosmetika by měla být v tuto chvíli pokud možno přírodní nebo žádná.
Pro mytí vlasů: Šampón Jalovcový olej – proti lupům a podrážděné pokožce hlavy, 250 ml, Logona + poslední smývání kvalitním nefiltrovaným naředěným jablečným octem + případně 1x týdně zábal z už zmíněného nimbového prášku.

Všechny aktuálně publikované články a mnoho dalšího kolem naší práce můžete dostávat i do své emailové schránky. Odběr možný ZDE.