Domácí opalovací kosmetika? Bezpečný opalovák není vůbec snadné vyrobit.

opalovaky

foto: Stuart Boreham

Přírodní kosmetiku prodávám a používám někdy od roku 2001. Vždy mi dost vrtalo hlavou, proč všechny velké firmy mají problém vyrobit přírodní a zároveň funkční opalovací přípravek. Musí to být asi opravdový kumšt, když si na tom vylámala zuby nejedna společnost se špičkovými laboratořemi, skvělými odborníky a tradicí mnohdy hodně přes 50 let. Proč přírodní opalováky nevyrábí třeba Saloos nebo Nobiliska? Když se na internetu začaly množit různé samodomo návody a prodej čistých rostlinných olejů, u kterých se mnohdy uvádí absolutně lživé SPF, rostl, neváhala jsem a požádala o rozhovor ženu na slovo vzatou – Adélu Zrubeckou. Seznamte se, prosím :-)

Adéla Zrubecká
vystudovala aromaterapii v Institutu Tradiční Přírodní Medicíny a Aromaterapie v Londýně a v roce 1995 si otevřela vlastní praxi pro klienty. Postupem let na základě praktických zkušeností vytvořila soustavu dotekové terapie pod názvem Holistická aromaterapeutická masáž, kterou také dodnes vyučuje. V rámci výboru Asociace českých aromaterapeutů stála u zrodu Institutu aromaterapie, v letech 1999 až 2006 vedla odborný čtvrtletník Listy Aromaterapie a podílela se významnou měrou na rozšiřování povědomí o aromaterapii v České republice. Díky svým zahraničním kontaktům nadále spoluorganizuje zahraniční konference aromaterapie a publikuje v odborných i populárních časopisech. Je lektorkou Institutu aromaterapie a zaměřuje se zejména na praktické využití aromaterapie ve spojení s tradiční čínskou medicínou. Je také spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a od roku 2004 spolumajitelkou společnosti Nobilis Tilia s.r.o.

Zde je slíbený rozhovor :-)

Magda Síbková: Na internetu se množí návody na domácky vyrobené opalovací oleje, které mají údajně chránit před UV zářením. Jedním z příkladů je například tento recept:

„40 ml malinového oleje
25 ml mrkvového oleje
60 ml mandlového oleje
10 g oxidu zinečnatého
10 kapek EO levandule

Součásti receptu jsou i tato tvrzení: „Malinový olej má přirozeně SPF 25 až 38 – dle toho, kolik ho přidáte. Je jemný a rychle se vsakuje, což je jeho velký výhoda. Mrkvový olej je za to velmi hutný a lehce vás zabarví (to je to opálení nebojte se) – SPF 25 – 35.“

Co na takový recept jako odborník říkáte?

Adéla Zrubecká: Podobných receptů je plný internet. Spočítat UV filtr výrobku, pokud máte správné suroviny, je složitější matematický úkon. Hlavní jsou totiž koncentrace použitých filtrů a také jejich vzájemné ovlivňování. Logicky tedy smícháte-li filtr, který pohltí 25 % záření s filtrem, který pohltí také 25 % záření, nedostanete filtr, který pohltí 50 % záření, ale opět filtr, který pohltí pouze 25 % záření. UV faktory se v žádném případě nesčítají, ale průměrují se v závislosti na koncentraci. Vytvořit opalovací produkt, který bude mít prokazatelný ochranný účinek, je daleko složitější proces než jen smíchání 5 ingrediencí.

Magda Síbková: U malinového a karotkového oleje je uvedeno velmi vysoké SPF. Jak je to s rostlinnými SPF reálně? Které oleje mají SPF nejvyšší možné?

Adéla Zrubecká: Přírodní látky jako rostlinné oleje a másla nemají vědecky potvrzený žádný ochranný faktor. Za studena lisované oleje se velmi dobře vstřebávají do pokožky a logicky tedy nesplňují základní účel UV faktoru – chránit svrchní vrstvu pokožky před spálením. Většina olejů a másel UV zářením také rychle degraduje a nelze je aplikovat v silnější vrstvě. Ze studie, která se zabývá oleji, používanými lidmi v tropických oblastech, vyplývá, že pokud se rostlinné oleje na pokožku natírají v tenké vrstvě, jsou pro UV záření propustné a pokožku tedy před ním nedokáží ochránit. Nejlépe ve studii dopadl nimbový olej, který v tenké vrstvě propouští přes 80 % UV záření, což ale odpovídá pouze faktoru 1,25. Prokázaný ochranný faktor mají karanjový olej (Pongamia glabra) a tamanu olej (Calophyllum inophyllum), ovšem ani zde není vyšší než 2. Pro ochranu před UV zářením jsou tedy rostlinné oleje a másla neúčinné. I když je to pro mnohé z nás zklamání, nezbývá než tento fakt přijmout.

Magda Síbková: Co musí splňovat opalovací prostředek, abychom se na něj mohli opravdu spolehnout a nehazardovali se zdravím svým i své rodiny?

Adéla Zrubecká: Aby mohl být výrobek s ochranným faktorem schválený k prodeji, musí splňovat legislativní požadavky na účinnost filtru v oblasti UVB a UVA, na voděodolnost a odolnost proti otěru (při koupání a následném utírání ručníkem, při pocení), aplikační vlastnosti (roztíratelnost, bělící efekt), stabilitu při teplotách obvyklých v létě a tak dále. Pro přírodní kosmetiku tedy nic jednoduchého. Důležité je ale i zacházení s opalovacím přípravkem. Ochranným prostředkem je třeba natřít se včas, 20-30 minut před sluněním, a v dostatečné míře. Legislativa uvádí 2 mg / cm 2 , což představuje asi 6 čajových lžiček! Pokud se koupete a utíráte, je třeba ochranu obnovovat. Nezapomeňte, že UV filtr je přesně to, co říká: filtr, tedy jakési síto, jehož otvory jsou menší, čím je UV faktor vyšší, ale stále pouze síto s otvory. Nemůžeme tedy ani s ochranou pobývat na slunci neomezeně dlouho. Pozor také na pobyt u vody, u moře a na horách. UV paprsky nehřejí a mohou způsobovat spáleniny, aniž byste pociťovali teplo. Vítr kůži ochlazuje a dodává falešný pocit bezpečí, zatímco paluba lodi, plachty, voda či sníh odrážejí velké množství UV paprsků. S nadmořskou výškou se zvyšuje také jejich intenzita a působí nejen na kůži, ale také na oči.

Magda Síbková: Kterým přírodninám (například rostlinným nebo éterickým olejům) se v létě raději vyhnout a které naopak vyhledávat?

Adéla Zrubecká: Na ošetření pokožky před opalováním využijte vysoké stability jojobového a mokřadkového oleje a použijte je k ochraně pokožky před vysušením. K péči po opalování si můžete vytvořit tělový regenerační olej krásné barvy z šípkového oleje a rakytníkového oleje , s trochou bambuckého másla a desetinou oleje z pšeničných klíčků. Tělový olej skvěle hydratuje, díky vysokým antioxidačním účinkům chrání proti volným radikálům a svojí nádhernou načervenalou barvou podporuje vaše opálení. Bambuckou fantazii mějte vždy po ruce, je mastnější a má vysoké regenerační schopnosti. Pozor na spáleniny – vaše pokožka si je pamatuje a jejich následky se sčítají. Pokud se přeci jen připálíte, nezapomeňte na levanduli, extrakt z Aloe vera a D-Panthenol, které můžete přidávat do olejů či másel podle libosti a potřeby nebo je používat samostatně. Jestli vám tělové oleje nevyhovují, Pleťové mléko Karité obsahuje nejen bambucké máslo a levanduli, ale také příjemně chladí rozpálenou pokožku. Kokosový olej je výborný jako vlasová kúra po slunění i jako ochrana vlasů před solí při koupání v moři. Vyhnout se naopak musíme olejům fotosenzitivním, které mohou na sluníčku vyvolat na kůži nežádoucí reakci. Jsou to především oleje z citrusů. Z rostlinných olejů je to například třezalkový.

Magda Síbková: Děkuji za rozhovor a přeji krásné léto Vám i Vaší rodině :-)

Jak se tedy vyznat v opalovacích a existují nějaké přírodní funkční a bezpečné?
Článek o SPF ochranných faktorech najdete ZDE.
Nabídku přírodní opalovací kosmetiky, která je testovaná stran své spolehlivosti najdete ZDE.

Všechny aktuálně publikované články a mnoho dalšího kolem naší práce můžete dostávat i do své emailové schránky. Odběr možný ZDE.