Posílení imunity u dětí, které chodí do školky

emca

Sepsala jsem rady, které se osvědčily u nás doma.

Na úvod pár obecných informací. Byliny jsou účinné, a proto je vždy používejte v souladu s návodem nebo po poradě s odborníkem. Můj mail je Vám k dispozici. Byliny užívejte ideálně alespoň půl hodiny od jídla a čištění zubů (kvůli vstřebávání účinných látek). Byliny užívejte pravidelně a to formou kúry, která u různých přírodních produktů může trvat různou dobu. Většinou však alespoň 3 týdny. Zjednodušeně se dá říci, že u chronických potíží bude kúra spíše dlouhodobá. U akutních stavů může stačit i kratší kúra. Většina věcí se dá používat už od 2 let věku. Doporučení se dají mezi sebou libovolně kombinovat, pokud není uvedeno jinak.

Všechny níže uvedené rady jsou vhodné i pro posílení imunity u dospělých, takže se klidně svezte s dětmi a jen si upravte dávkování podle návodu na výrobcích.

1.) Med + rakytníkový olej + kvalitní čistý Betaglukan – prevence a posílení (od 2 let věku – v případě nutnosti v polovičních dávkách klidně i od roka)
Dostat něco léčivého do malých dětí je někdy nadlidský výkon. Mně se osvědčil následující postup, který moje děti milují a stojí na něj frontu.
V malinkém šálku (ideálně mini na espresso) rozmíchám lžičku medu, lžičku rakytníkového oleje a vysypanou kapsličku. Pokud je někdo alergický na med, tak doporučuji místo něj použít datlový sirup. Vše se rozmíchá a dítku se vlastnoručně podá jako dobrůtka. Rakytníkový olej barví, takže doporučuji krmení rodiči a pečlivě utřít pusinku, ať nemáte oranžovou domácnost :-). Podávat 1x denně. Klidně dlouhodobě. Třeba 2 měsíce v kuse a pak nějakou rozumnou pauzu (1 – 3 týdny podle období a potřeby).

2.) Kuc kuc + rakytníková šťáva – prevence a posílení, rozehnání prvních příznaků i jako doplnění léčby a v rekonvalescenci (od 2 let věku)
Naše děti už ochutnaly limču a mají to za něco hodně svátečního. Proto milují tenhle recept na domácí limonádu, která je navíc plná bylin a vitamínů. Lžíce sirupu Kuc-kuc, který má skvělé bylinné složení (sirup lze podávat i samostatně jako pomocníka při nachlazení) + 2 lžíce rakytníkové šťávy. Dolít do 3 dcl minerálkou s bublinkami. Bublinky hezky srazí tu kyselou chuť a dětem to prostě chutná. Touhle limčou doplníte příjem vitamínu C a bylin, které podporují především správnou funkci dýchacích cest.

3.) Eukalyptový prsní balzám ideálně ráno i večer – šikovná vnější bariéra (klidně od narození s variantou od Nobilisky)
Pokud Vaše děti chytnou každý kašlíček nebo rýmičku, která jde ve školce kolem nich, tak mažte ráno i večer zádíčka i hrudník eukalyptovým balzámem. Dětem moc hezky voní a pomůže udělat vnější bariéru, která komplikuje bakteriím i virům vstup do organismu. Prsní balzám se tedy dá používat i jako prevence a „chodící aromaterapie“. Mám odzkoušené tyto dvě varianty. Ten od Saloosu je příjemně mátový – větrový… i na psychiku má tento vliv (vhodný pro děti slabé, neprůbojné, ustrašené). Saloos používám pro mentolové vlastnosti až na děti od 2 let. Od Nobilisky je prsní balzám citlivější, do heřmánkova, konejšivý (vhodný pro citlivější pokožku, ekzematiky, děti rozlítané, přes míru aktivní). U nás používáme oba. Podle nálady, počasí a podle toho, co nám zrovna dělá větší radost.

4.) Eukalyptová aviváž – na oblečení se bakterií i virů natahá nejvíce (při použití eukalyptu radiata klidně od cca 3 měsíců věku dítěte)
Na oblečení ze školky a na školkovém ložním prádle se bacilů drží nejvíce. Je docela šikovné prádlo decentně desinfikovat pomocí eukalyptového oleje přidaného do aviváže. Pokud Vaše dítko ve školce spí, tak zkuste poprosit paní učitelky, zda by před spaním mohli na polštářek a kraj peřinky stříknout trochu desinfekčního spreje. Nebo když jsou dítka zručná, tak si postýlku ráda vykropí sama.

5.) Aromaterapie doma – vhodná vůně domova perfektně desinfikuje (obecně se aromaterapie doporučuje až od 1 roku věku dítěte)
Například:
Borovice – spíše prohřívá, Citron – spíše zchlazuje, Eukalyptus všechny druhy (radiata i pro malé děti, globulus nejsilnější, citriodora hezky citrusově vonící), Majoránka – pro posílení dýchacích cest, Modřín – dýchací cesty, Myrha – močové a dýchací cesty, Ravensara – proti virům a posílení imunity.

6.) Manuka med – ničí bakterie (od 1 roku věku)
Vhodný zejména při nastupujících obtížích nebo, pokud je nemocný sourozenec, jako prevence i pro ty zdravé. Stačí cca ¼ lžičky 2x denně. Velmi účinná záležitost.

7.) Uňa de Gato – když jde do tuhého – bakterie i viry (některé zdroje uvádí od 3 let, jiné zdroje od 6 let věku)
Odzkoušený při virózách dýchacích cest. CRP Vám vyšlo nízké a Vaše dítko kašle a smrká jak o život? Uňa de gato může velmi dobře posloužit. Určitě volte formu čaje. Lze koupit i tablety či kapsle, ale pro děti mám nejlepší zkušenost právě s odvarem. Poloviční dětskou dávku jsem dávala už ve věku 3 let po omezenou dobu maximálně 1 týdne. Bylina je to velmi silná. Doporučuji pečlivé zvážení nebo dotaz na odborníka. Náš mail je Vám k dispozici.

8.) Lichořeřišnice – jen na bakterie (od cca 1 roku po konzultaci u nás v poradně – jinak od cca 3 let)
Perfektní u nálezu stafylokoka nebo streptokoka, infekci močových nebo dýchacích cest. Je potřeba užívat dlouhodobě. Ideálně alespoň 2 měsíce v kuse. Při recidivách uvedených druhů, které jsou již několikrát neúspěšně přeléčeny antibiotiky, je vhodné užívání i 4 měsíce v kuse. Dávkování ideálně 1 kapka na 1 kg dítěte rozdělit do 2 nebo lépe 3 denních dávek. Podávat do trošky vody a podržet v ústech před polknutím kvůli lepšímu vstřebání.

9.) Grepové kapky – bakterie i viry (cca od 3 let)
U běžných nachlazení, rýmiček a kašlíků. Nekombinovat s Uňa de gato. Dávkování ideálně 1 kapka na 1 kg dítěte rozdělit do 2 nebo lépe 3 denních dávek. Podávat do trošky vody a podržet v ústech před polknutím kvůli lepšímu vstřebání.

10.) Lotusový kořen – proti zahlenění (od cca 2 let věku)
Pro děti, které mají sklon k zahlenění, je to výborný doplněk k dietetickým opatřením. Ideálně přidávat do Melty, Cara nebo podobných kávovin, které schovají jeho chuť. Je třeba pít preventivně. Účinek je patrný až po minimálně 2 týdnech pití. Stačí 1x denně.

11.) Echinacea – nebrat :-/
Je sice proslulá jako bylina posilující imunitu, ale její použití je pro děti poněkud nevhodné. Může totiž negativně narušit vývoj šlach a vazů. Pro děti Echinaceu raději nepoužívám. Zvláště, když je tolik bezpečnějších a plně funkčních variant.

12.) Zvýšení příjmu Omega 3 a 6
Velmi důležité nejen pro dobrý stav imunity u dětí, ale i dospělých. Krom optimalizace imunitních reakcí (zdůrazňuji slovo optimalizace – tedy vhodné i u autoimunitních onemocnění, kdy jednostranné posilování imunity není vhodné) mají uvedené nenasycené mastné kyseliny vynikající vliv i na mozkovou činnost a jejich přísun v optimálním poměru je vhodný již od prenatálního období. Nastávající rodičky by zejména v období 3. trimestru a následně během celé doby kojení měly dbát na příjem doplňků stravy s Omega 3 a 6. Za tímto účelem se dá vřele doporučit denní konzumace konopného oleje (z technického konopí – samozřejmě:-)). Pro posílení imunity u dětí stačí 2 čajové lžičky do stravy, která již neprojde teplem (pomazánky, již nandaná polévka, omáčka, zeleninové přesnídávky apod.).

13.) Zdravé mlsání Amalaki
Sušené ovoce plné vitamínu C – na zobáníčko ke svačinkám, na výletech, procházkách apod. jako stvořené.

14.) Mějte se rádi
Láska, emoční stabilita rodičů (pěstovaná, u Boha vyprošovaná), pravdivost, otevřenost, empatie, odpuštění, vzájemná podpora a trpělivost… to vše vede ke zdraví těla i ducha.